Jak nazwa wskazuje główną przyczyną upośledzenia widzenia jest powstanie ubytku- otworu w siatkówce centralnej tj. w plamce. Najczęściej w wieku powyżej 50 lat.
Dotyczy to dwa razy częściej kobiet niż mężczyzn. Drugie oko może z czasem także zachorować, tak dzieje się w do 15% przypadków.
Przyczyna zachorowania jest nieznana. Przypuszcza się, że uwarunkowane wiekiem zmiany w cienkiej warstwie na powierzchni siatkówki prowadzą do wystąpienia w plamce żółtej sił rozciągających. Nie leczony otwór w plamce w większości przypadków doprowadza do tak znacznego obniżenia ostrości widzenia iż uniemożliwia to prawidłowe funkcjonowanie oka tj. czytanie, oglądanie telewizji itp.
Ostrość widzenia w nie leczonym otworze w plamce może obniżyć się nawet do poziomu możliwości rozróżniania kształtu np. dłoni z odległości tylko jednego metra. Postęp schorzenia w czasie jest równoznaczny z nieodwracalnym powiększaniem się wielkości otworu- ubytku w siatkówce. Widzenie peryferyjne pozostaje nienaruszone. W takim stadium choroby poprawę można uzyskać tylko przy pomocy zabiegu operacyjnego. Nie obserwuje się samowyleczenia a terapie farmakologiczne są nieskuteczne. Na podstawie wyniku badania OCT można zakwalifikować pacjentów do leczenia chirurgicznego – pars plana witrektomia (ppV).