Optimis II łączy w sobie laser YAG i lampę szczelinową klasy premium, oferując kompaktową, kompleksową konstrukcję dedykowaną zabiegom kapsulotomii i iridotomii.
Mocny, precyzyjny i wydajny Nd:YAG Laser
Profil laserowej wiązki Gaussa umożliwiający wysoce precyzyjną dysrupcję najdrobniejszych i najtwardszych struktur przy minimalnym poziomie energii. Wbudowana w wysokiej jakości lampę szczelinową typu Zeiss Optimis II zapewnia doskonałą widoczność zarówno w komorze przedniej, jak i tylnej. Wyposażony jest w źródło światła LED zapewniające ostre, jasne i jednorodne oświetlenie.
Kapsulotomia wykonywana jest w celu leczenia objawów tak zwanej zaćmy wtórej. Zabieg wykonywany jest za pomocą lasera u pacjentów, u których doszło do zmętnienia torebki tylnej po operacji zaćmy.
Zabieg wprowadzono do praktyki medycznej na początku lat osiemdziesiątych. Natychmiastowo znalazł się on na czele zabiegów chirurgicznych radzących sobie z zaćmą, ponieważ znacznie zmniejszyła się liczba powikłań. Kapsulotomia jest szybka i bezbolesna, a pacjent odzyskuje ostrość widzenia już w samym dniu zabiegu lub dzień po.
Zaćma wtórna objawia się zamgleniem i zmętnieniem tylnej torebki oka. Występuje jako późne powikłanie u części pacjentów poddanych wcześniej zabiegowi usunięcia zaćmy oraz wszczepieniu sztucznej soczewki.
Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia zaawansowanej zaćmy jest operacja, która polega na rozbiciu zmętniałej części soczewki, a także nagromadzonych złogów. Odbywa się ona przy użyciu ultradźwięków, czyli tak zwanej fakoemulsyfikacji. Następnie usuwa się złogi mechanicznie i wszczepia sztuczną soczewkę oka.
Obraz przy wystąpieniu zaćmy
U około 20% pacjentów, po operacji usunięcia zmętniałej własnej soczewki z wszczepieniem nowej sztucznej po kilku miesiącach, a nawet latach, może rozwinąć się zaćma wtórna. Zalicza się ją do powikłań pooperacyjnych. W celu utrzymania wszczepionej podczas operacji zaćmy, sztucznej soczewki na odpowiednim miejscu, umieszcza się ją w torebce soczewki. To ta struktura którą pozostawia się w oku podczas zabiegu fakoemulsyfikacji ulega zmętnieniu.
Przyczyny zaćmy wtórnej to najczęściej choroby metaboliczne, które mają negatywny wpływ na operowaną gałkę oczną.
Dodatkowo ryzyko zaćmy wtórnej mogą zwiększać takie choroby jak:
Należy pamiętać, że objawy zaćmy wtórnej są bardzo zbliżone do początkowych dolegliwości zwykłej zaćmy.
Należą do nich najczęściej:
Po wystąpieniu tego typu objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty, ponieważ rozwój zaćmy wtórnej może doprowadzić do ponownego pogorszenia ostrości wzroku.
W przypadku wystąpienia zaćmy wtórnej leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów. Tym bardziej skuteczna nie jest korekta wzroku przy pomocy okularów. Pacjent poddawany jest zabiegowi laserowej kapsulotomii, który cechuje się niską inwazyjnością, a także dużym bezpieczeństwem.
Dodatkowo a nawet przede wszystkim jest on także bardzo skuteczny. Kapsulotomia wykonywana jest za pomocą lasera YAG, który wykorzystuje się do wykonania otworu w torebce tylnej. Eliminuje to przeszkodę w przedostawaniu się światła do wnętrza gałki ocznej. Tym samym fala światła podczerwonego jest wzmacniana i ogniskowana na przedniej ścianie torebki tylnej i prowadzi do jej uszkodzenia, a następnie rozerwania.
Przed zabiegiem wymagane jest badanie okulistyczne, w czasie którego okulista sprawdzi ostrość wzroku, a także ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zabieg wymaga również rozszerzenia źrenicy, poprzez podanie odpowiednich kropli. W kolejnej fazie następuje znieczulenie miejscowe gałki ocznej, które odbywa się również za pomocą kropli, po czym okulista wykonuje laserem okienko w torebce tylnej.
Warto wiedzieć, że w czasie zabiegu pacjent siedzi w takiej samej pozycji, jak w czasie komputerowego badania wzroku.
Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu widzenie może być niewyraźne, ponieważ będzie upośledzone lśnieniem światła lasera. Kapsulotomia nie wymaga pobytu w szpitalu, jednak do trzech godzin po zabiegu mogą wciąż jeszcze działać krople znieczulające źrenicę. W tym czasie zatem mogą wystąpić niewielkie zaburzenia akomodacji, a także zwiększona wrażliwość na światło. Zaleca się zatem zakładanie okularów przeciwsłonecznych, a także wypoczynek.
Zabronione jest prowadzenie pojazdu. Po 30 minutach od zakończenia zabiegu badane jest jeszcze ciśnienie wewnątrzgałkowe, które powtarzane jest również następnego dnia. Następnie przez tydzień od wykonania kapsulotomii zaleca się stosowanie kroplii przeciwzapalnych.
Ewentualne powikłania po kapsulotomii
Należy pamiętać, że powikłania w przypadku kapsulotomii należą do absolutnej rzadkości. U zdecydowanej większości pacjentów leczenie przynosi znaczną poprawę widzenia. Najczęstszym powikłaniem może być jednak wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nie należy go bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do rozwoju jaskry.
Ciśnienie w gałce ocznej wzrasta zwykle natychmiast po zabiegu, a jego maksymalną wartość notuje się po 3 lub 4 godzinach po wykonaniu kapsulotomii. Normalizacja następuje w ciągu pierwszej doby. Dlatego też lekarze okuliści zalecają pacjentom po kapsulotomii kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Innym powikłaniem może być odwarstwienie siatkówki. Ryzyko wystąpienia tego typu powikłania jest cztery razy większe u pacjentów po kapsulotomii niż u chorych, którzy nie poddali się temu zabiegowi. Jakkolwiek jego wystąpienie jest także niezwykle rzadkie.
Irydotomia laserowa jest zabiegiem w jaskrze z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonuje się ją w oczach, w którym zagraża całkowite zamknięcie się kąta przesączania, co może doprowadzić do ostrego ataku jaskry, połączonego z bardzo wysokim ciśnieniem w oku.
Irydotomia laserowa polega na przecięciu tęczówki, w celu stworzenia swobodnej drogi przejścia dla cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej.
Kwalifikacja do zabiegu jest stwierdzenie dodatniej „próby ciemniowej”, uzyskanej przy pomocy aparatu SL-OCT, w którym obserwować można cały kąt przesączania, jego szerokość, położenie tęczówki względem rogówki oraz zmianę szerokości tego kąta pod wpływem poszerzania się źrenicy w ciemności.
Wczesne wykonanie irydotomii laserowej zapobiega tworzeniu się zrostów w przednim odcinku oka (bardzo często występujących w trakcie zamykania się kąta). Brak zrostów, wczesna i prawidłowo wykonana irydotomia laserowa pozwala odstawić leczenie farmakologiczne, pozostawiając pacjentowi jedynie konieczność systematycznej kontroli u lekarza specjalisty.
Często przed wykonaniem irydotomii laserowej zaleca się ocenę przedniego odcinka oka przy pomocy badania UBM, w celu wykluczenia innych przyczyn zamykania się kąta przesączania.
Zabieg wykonuje się nakładając po znieczuleniu kroplami, soczewkę nagałkową powiększającą elementy kata przesączania. Następnie przecina się laserem w odpowiednim miejscu tęczówkę, tworząc swobodną przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.
Zabieg trwa od 5 minut do 10 minut. Po jego zakończeniu lekarz zaleca stosowanie kropli przeciwzapalnych przez okres od 2 do 4 dni po zabiegu.